This site was last updated 05/01/20

 

 

Traxlerův protiútok

Pokus o teoretické zmapování a hluboký průzkum jednoho z nejzajímavějších útočných zahájení vůbec.

Wikipedie: "TPÚ je dodnes považován za jedno z nejostřejších a nejobtížnějších zahájení, jaké kdy šachový svět spatřil, a jeho zastánci a odpůrci se již přes sto let bezvýsledně přou o jeho korektnost."

Kontakt na autora: jiriveselyphoto@gmail.com

 

Karel Traxler

 

1.e4 e5 2.Jf3 Jc6 3.Sc4 Jf6 4.Jg5 Sc5!?

Traxlerův protiútok je neskutečně ostré a zajímavé zahájení, jehož objevitelem byl Karel Traxler, český kněz a velmi silný šachový hráč. Poprvé jej použil v roce 1890 v Hostouni proti Reinischovi a zvítězil již v 17. tahu. Od té doby bylo sehráno tisíce partií na toto téma a dodnes se nedá s jistototu říci, jestli je celé zahájení korektní a nebo není, což svědčí o neskutečné síle Traxlerova objevu. V tomto rozboru se pokusíme o tomto zahájení zjistit pravdu :)

 

Pokud by jste někdo vlastnili doma nějaké své partie hrané na Traxlerův protiútok, byl bych Vám velmi vděčný, kdyby jste mi je zaslali a já je s Vašim svolením zařadím do tohoto hlubokého rozboru a tím zveřejním. To samé se týká i Vašich vlastních analýz, které budou samozřejmě označeny Vašim jménem. Mám zájem například i o partie volné (tedy nemusí být ze žádných soutěží), nebo partie hrané proti šachovým počítačům, či pokud máte partie hrané počítači za obě strany. Nebo pokud naleznete některé partie jiných hráčů, které se zde nenachází, i ty mi prosím zašlete. Nebo třeba zkuste ve Vašem klubu uspořádat tématický turnaj a bude materiálu habaděj :)

Zajímá mne prostě cokoliv na dané téma.

Můj e-mail: jiriveselyphoto@gmail.com

Děkuji velmi za případnou spolupráci. Především mne zajímají partie slabších, klubových hráčů, které se většinou nedají dohledat v žádných internetových databázích.

Varianty jsou rozděleny do 7 sekcí (Line 1 až Line 7)Prozatím zpřístupňuji jen jednu sekci, na ostatních se zatím pracuje a budou zveřejňeny v budoucnu.

Podívejme se tedy na celé zahájení pěkně pod mikroskopem hlubokých analýz:

Line 1

Jinak než 5.Jxf7 nebo 5.Sxf7+

Line 2

5.Jxf7 a dále jinak než Sxf2+ 6.Kf1  De7 7.Jxh8

Line 3

5.Jxf7 Sxf2+! 6.Kf1! De7 7.Jxh8

Line 4

5.Sxf7+ a dále jinak než 5...Ke7 6.Sd5

Line 5

5.Sxf7+ Ke7 6.Sd5 a dále jinak než 6...Vf8

Line 6

5.Sxf7+ Ke7 6.Sd5 Vf8 a dále jinak než 7.0-0

Line 7

5.Sxf7+ Ke7 6.Sd5 Vf8 7.0-0