aktualizováno 01.01.2021 16:41:18
Najdorfova varianta sicilské obrany
1.e4 c5 2.Jf3 d6 3.d4 cxd4 4.Jxd4 Jf6 5.Jc3 a6!?
Najdorfova varianta v sicilské obraně je jedním z nejvíce respektovaných a hluboce analyzovaných šachových zahájení. Legendární sborník zahájení Modern Chess Openings, který se dostal již k 15. vydání, nazývá toto zahájení "Cadillac" nebo "Rolls Royce" mezi zahájeními. Zahájení je pojmenované po polsko-argentinském velmistru Miguelovi Najdorfovi. Ovšem první kdo použil tohoto tahu a jehož partii jsem dohledal, byl John Stuart Morrison v partii proti Carlosu Hounie Fleurquinovi v Buenos Aires v roce 1939 hned v prvním kole. Velmistr Miguel Najdorf na tom samém turnaji použil tento tah poprvé proti Christianu Poulsenovi v kole patnáctém. Možná se partií z prvního kola inspiroval a vzniklo nové zahájení.
Mnoho největších šachových mozků, které kdy tuto hru hrály, mělo oblíbeno a doslova žilo "Najdorfem" (zejména Bobby Fischer a Garry Kasparov, ačkoliv Kasparov často přecházel do Scheveningské obrany.). Toto zahájení je agresivní a přesto občas poziční. Každý typ hráče si v něm může něco najít a je důležité pro všechny hráče jej studovat.
Cílem na první pohled nevinného tahu 5...a6 (a opravdu nevinný není) je bránit pole b5 před bílými jezdci a před bělopolným střelcem bílého při zachování flexibilního vývinu. Hlavní plán černého zahrnuje provedení rychlého… e5, získání prostoru ve středu a zahnání bílého jezdce z pole d4. Černý také většinou plánuje minoritní útok na dámském křídle, aby mohl vytvořit tlak na pěšce e4. Tento plán většinou provádí pomocí ....b5, .....Sb7 a umístěním jezdce na c5 nebo c4 přes b6. Bílý má svůj vlastní plán, který zahrnuje dlouhou rošádu a spuštění pěšcové laviny na královském křídle.
Kdyby hrál černý okamžité 5 ... e5?!, přijde 6. Sb5+! Sd7 (nebo 6 ... Jbd7 7.Jf5) 7.Sxd7 + Jbxd7 8.Jf5 a jezdce na f5 se bez ústupků zbavuje jen obtížně.
Zahájení si nyní rozdělíme do následujících základních variant:
Klasická varianta: 6.Sg5
Line - 2
Anglický útok: 6.Se3
Line - 3
Fischer – Sozinův útok: 6. Sc4
Line - 4
Opočenského varianta: 6.Se2
Line - 5
Amsterdamská varianta: 6.f4
Line - 6
Adamsův útok: 6.h3
Line - 7
Vše ostatní